Ръководител катедра

История на Русия и СССР

доц. д-р Александър Сивилов

Доц. д-р Александър Сивилов е преподавател в катедрата по Нова и съвременна история. Специализирал е в Историческия факултет на Московския държавен университет, в департамента по политически науки на Университета Лойола в Чикаго, САЩ, и в департамента по политология на Университета Мейджи в Токио, Япония. Изследва връзките на Русия и СССР с Латинска Америка и Източна Азия.

Ръководител

вторник 16.00-18.00 в каб. 27

(02) 9308/231

Съвременна обща история; Съвременна история на Латинска Америка; Съвременна история на Русия и СССР.
  • 2003 г. магистър по история на Евразия, Русия и Източна Европа.
  • 2009 г. защитава докторантура към катедра „Нова и съвременна история“ на тема „Преходите в Чили 1970-1993“.
  • Съосновател и координатор на Евразийския център „VIAEVRASIA“ към Историческия факултет на Софийския университет.
  • 2017 г. – доцент
  • 2012 г. специализира  в Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“
  • 2013 г. специализира в Лойола Юнивърсити, Чикаго

• Сивилов А., Прегръдката на мечока (СССР и Латинска Америка), Рецензирано
  • Сивилов А., Първият 11 септември, Рецензирано

Статия в научно списание

• Сивилов А., Добрият и Лошият в един южноамерикански уестърн: Салвадор Алиенде и Аугусто Пиночет, Понеделник, том:3/4, 2008
  • Сивилов А., Аугусто Пиночет – Личността разделила Чили., Ново време, брой:4, 2007

Статия в поредица

• Sivilov A., Ideological basis of the Soviet diplomacy, Алманах “VIA EVRASIA”, 2014
  • Sivilov A., The forbidden tango USSR and Argentina, Алманах “VIA EVRASIA”, том:2, 2013
  • Сивилов А., Цветът на войната, Алманах “VIA EVRASIA”, брой:1, 2012
  • Сивилов А., Ролята на САЩ и ЦРУ за преврата в Чили от 11 септември 1973 г., Годишник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, брой:том 98-99, Suppl. 1, 2011

Статия в сборник (на конференция и др.)

• Сивилов А., Голямата война и болшевиките, Първата световна война век по-късно, 2016
  • Сивилов А., Модели на промяна на властта в СССР и Русия, Президентски избори Русия 2012, QUO VADIS…, 2012
  • Сивилов А., Противоречива репетиция – конфликтите между СССР и Япония 1938 – 1939 г., Сборник Русия, Европа и света , 2012
  • Сивилов А., Възродителният процес в Латиноамериканските и Иберийските медии, Нови източници за изследване на Възродителния процес, 2011
  • Сивилов А., Гражданските права в Чили по време на управлението на военната хунта, сборник посветен на дипломатическите отношения между Аржентина и България, 2011
  • Сивилов А., Михаил Горбачов и Фидел Кастро – краят на едно добро приятелство, сборник посветен на 60 годишнината на проф. Искра Баева, 2011
  • Сивилов А., Етнически модели в Европа и Латинска Америка в началото на ХХI век, Кюстендилски четения 2006 – Етноси и съжителство в европейската история, 2009
  • Сивилов А., Изборът на малките през Студената война, Историята в преход, сборник в чест на 60-годишнината на проф. дин Драгомир Драганов, 2008
  • Ръководител катедра Нова и съвременна история

Научно ръководство на докторанти

Тема на дисертационния труд: Дипломатически отношения между Германия и Япония в периода 1936-1941 г.
Срок на докторантурата: 2019-2022
Тема на дисертационния труд: Бразилско-съветските отношения в периода 1917-1954 г.
Срок на докторантурата: 2020-2023
Тема на дисертационния труд: Руската империя и антивоенните движения в годините на Първата световна война
Срок на докторантурата: 2019-2022