Съвременна обща история
Доц. д-р Гергана Алексиева е родена през 1977 г. в гр. София. През 2000 г. завършва Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ като магистър. През 2006 г. защитава дисертация на тема „Демократизация и изграждане на автономните общности в Испания (1977-1985 г.). От 2007 г. е асистент в Катедра Нова и съвременна история, а от 2015 г. е хабилитиран преподавател в същата. Научните и интереси са свързани със съвременната история, Историята на Испания и Португалия и Историята на Латинска Америка през 20 век и в частност политическото развитие на Аржентина в съвременната епоха.

Вторник, 15-17 часа в каб. 29

(02) 9308/ 231

Съвременна история, История на Испания и Португалия, История на Латинска Америка

Родена в гр. София, 6 декември 1977 г.; завършила СУ „Св. Климент Охридски“ през 2000 г. като магистър; редовен докторант към същата институция в периода 2002 -2005 г. От 2007 г. асистент към Катедра Нова и съвременна история, а от 2015 г. – доцен.

Мадриски автономен университет – 2004 г.

Войната за историята – 75 години от края на Втората световна война, Ръководител, , Номер на договора:80-10-203

Зависимост и независимост в Латинска Америка и света, Член, , Номер на договора:80-10-227, 4.05.2018 г.

Развитие на изследванията по история, политика и култура на Латинска Америка в България, Член, , Номер на договора:80-10-143, 2017 г.

Институт за докторантски и постдокторантски изследвания “Диалог Европа”, Член, , Номер на договора:D002-141, 15.12. 2008

Перонизмът. История и политика (1943-1976 г.), Велико Търново, 2014

Аржентинската революция (1966-1973), Историята между революцията и еволюцията. Кюстендилски четения 23 (2017), издателство:Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2019, стр.:214-229, ISBN:978-954-07-4594-7

“Забравената” каталунска автономия (1979-2006), Кюстендилски четения 24(2018). Памет и забрава в историята, 2019, стр.:265-273, ISBN:978-954-07-4812-2

Интеграцията на Иберийския свят: Ибероамериканската общност на нациите (1991-1992), Краят на Студената война и европейската интеграция/дезинтеграция през 90-те години на XX век, издателство:Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2019, стр.:245-257, ISBN:978-954-07-4609-8

Каталунският сепаратизъм: минало и настояще (2003- 1 октомври 2017 г.), С поглед към България и света. Сборник в памет на проф. д-р Костадин Грозев, Publisher:Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2019, pages:190-204, ISBN:978-954-07-4759-0

Монархията в криза: политическият обрат в Испания (1930-1931 г.)., България и Европа в съвременната история. Сборник в чест на 80-тата годишнина на проф. дин Димитър Сирков., редактор/и:Драгомир Драганов, Гергана Алексиева, издателство:Фабер, 2010, стр.:126-136, doi:ISBN 978-954-400-370-8

Да воювам или да не воювам? Отношенията между Франко и Хитлер (1939-1941 г.), Втората световна война 70 години по-късно, издателство:Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2018, стр.:99-116

Президентът реформатор Карлос Менем: Аржентина в периода 1989-1995 г., Реформи и реформени инициативи в България и света през XX век, издателство:Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2018, стр.:324-336, doi:ISBN 978-954-7-4487-2

Ролята на държавата в икономиката при Народния фронт в Чили (1938-1941 г.): теория и практика, Държавната идея в модерната епоха ISBN 978-954-7-4559-6, издателство:Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2018, стр.:120-131, doi:ISBN 978-954-07-4559-6

Един аспект от прехода към демокрация в Аржентина. Армията и Раул Алфонсин, Източна Европа и Латинска Америка, издателство:Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2017, doi:ISBN 987–954-07-4313-4

Испания и Обединяваща се Европа през 60-те години, Интеграционните процеси през 60-те години на XX век, издателство:Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 2013, стр.:110-122

Денчо Данчев; Ивана Николова, Виктория Крумова; Магдалена Властанова; Кремена Диаш; Цанко Цолов

Научно ръководство на докторанти

Тема на дисертационния труд: Американска и британска антисъветска кино пропаганда през 60-те години на XX век
Срок на докторантурата: 2019-2023
Тема на дисертационния труд: Американската външна политика към процеса на създаване на еврейската държава (1945 – 1948 г.)
Срок на докторантурата: 2021-2024