Уважаеми колеги,
Третото издание на футболния семинар ще бъде посветено на ултрас културата като пространство на идентичност, принадлежност и колективна емоция. В свят на нарастваща социална изолация и комерсиализация на спорта, футболните трибуни остават едно от малкото места, където общността, ритуалът и споделената страст продължават да създават силно чувство за смисъл и принадлежност.
Семинарът ще разгледа ултрасите не само като фенска субкултура, но и като социален и културен феномен – между лоялността и бунта, между локалната идентичност и глобалния футболен свят, между съпротивата срещу „модерния футбол“ и противоречията на самото ултрас движение. Ще бъдат обсъдени теми като комерсиализацията на футбола, връзката между агитки и мафия, политическите и градските идентичности, визуалната култура на трибуните, ролята на фенските общности в обществените процеси и мястото на футбола в съвременната масова култура.
За да обсъдят тези теми ще съберем отново гости от академичния и футболния свят. С нас ще са д-р Кремена Йорданова от СУ, която има дисертация, посветена на субкултурата на футболните фенове в кр. на ХХ в. и нач. на ХХI в. Към нашия екип ще се присъедини и д-р Антоанета Начева от СУ, лингвист и журналист, изследвала езика и посланията на ултрасите. Доц. Владимир Златарски от БАН, специалист по нова българска история, ще сподели опита си с агитките “отвътре”, но и перспективата си на историк, познаващ детайлно футболната проблематика. Академичната гледна точка ще бъде съпоставена с опита на нашия вече редовен участник, Росен Кирилов. Участник на световно и европейско първенство, той се е сблъсквал се с някои от най-впечатляващите агитки в България и Турция. Журналистът Станил Йотов ще разкаже за началото на фенската култура в България и историческата поява на агитиките.
Събитието е отворено за всички студенти и преподаватели в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, както и за всеки, който се интересува от футбола отвъд резултата на таблото.
Заседателна зала № 1, Южно крило | 19 май от 18.00 ч.