Средновековна обща история
Никола Дюлгеров е роден в гр. Варна през 1978 г. Завършва IV Езикова гимназия „Фредерик-Жолио-Кюри“ във Варна – 1997 г. Завършва Исторически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ (2002 г.) – специализация „История на Византия и балканските народи“. През 2007 г. защитава докторска дисертация. В периода 2006-2012 г. е учител по история в IX Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“, София От края на 2010 г. е преподавател в Исторически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“.

според програмата за учебния семестър в каб. 39

(02) 9308/321

бул. “Цар Освободител” 15
Латински държави на Балканите, Средновековна Франция, Венеция, Средиземноморието, Византия, историческа география, военна история
  • Биографични данни

– магистър по История – 2002 г. СУ “Св. Климент Охридски”

с магистърска теза „Валона и прилежащите й територии на границата между две епохи (XIV- нач. на XVI век)“

– доктор по История – 2007 с докторска дисертация „Владения на Анжуйската династия на Балканите (XIII-XIV век)“

– ноември 2010 г. – главен асистент в Исторически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“

• Специализации

Янински университет, Гърция, 2004

• Членство в научни организации
    1. Асоциация на византинистите и медиевистите в България
    2. Медиевалиа: Асоциация за европейски и средиземноморски средновековни изследвания
    3. Международна асоциация по Българистика
  • Проекти

– “Български нумизматични четения: История и общество в перспективата на нумизматиката” 2020, ФНИ към ИФ

– „Западната експанзия на Балканите: военно-монашеските ордени и италианските морски републики XII-XV век“ – 2014-2017, Университетски комплекс по хуманитаристика „Алма Матер”

– Латинското присъствие в днешна Южна България (Тракия и Родопите) през Средновековието – 2017, ФНИ към ИФ

– „Европейският поглед върху регионите на Видин, Пловдив и Варна през Средновековието“ – 2015, ФНИ към ИФ

– „Обучение на педагогически специалисти за формиране на знания, умения и компетентности за работа в интеркултурна среда“, „Квалификация на педагогическите специалисти“ – 2013-2014

– „Подобряване на достъпа до образование и обучение за студентите в магистърските програми на ИФ на СУ „Св. Кл. Охридски“ чрез развитие на електронни форми на дистанционно обучение“ – 2007-2014

• Избрани публикации

– Бонифас дьо Монфера и действията му на Балканите – в: История, кн.1, 2021 с. 60-82

– Clarence – la ville principale de Morée angevine – в: Годишник на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, 2019, с. 68-75

– Установяване на венецианска власт на остров Крит – в: Кюстендилски четения. Памет и забрава в историята, 2019, т. 24, с. 44-55.

– Войската в Ахейското княжество (XIII – XIV век) – в: История, год. 23, кн. 3, 2015, с. 244-264.

– Договорите от Витербо (1267 г.) и съдбата на княжество Морея – в: Realia Byzantino-balcanica, Сборник в чест на 60 годишнината на проф. Христо Матанов, София, 2014, с. 404-422

– Феодалната йерархия в Анжуйска Морея и Албания (XIII-XIV век) – в: Mediaevalia, Quod Deus vult, Сборник в чест на проф. дин Красимира Гагова, София, 2013, с. 279-295

– Отношенията между Венеция и Византия и влиянието им върху латинските държави и владения на Балканите (XIII – XV век) – в: сборник “Collegium Historicum”, съст. Драганов, Д.; Попнеделев, т. 2, София, 2012, с. 208-235

– Каталаните и франкска Морея. В: Кюстендилски четения. Мир и конфликти в югоизточна Европа, Велико Търново, 2007, с. 58-72.

• Участие в научни конференции

– 25-ти Кюстендилски четения 07.06-09.06. 2019 с доклад „Венецианската колония в Константинопол (XII-XIII век)“

– Кюстендилски четения. Коварство и предателство в историята 03/06-05/06 2016 с доклад „Създаване на Морейското княжество“

– 11th Congress of South-East European Studies 31.08-04.09. 2015 с доклад „Quelques mots sur l’intégration des Grecs en principauté de Morée“

– Трети международен конгрес по Българистика 23/05-26/06 2013 с доклад „Валонското княжество XIV-XV век“

• Заемани административни длъжности

Секретар на специалност История и география в периода 2011-2015 г.

• Изпуснал съм срок за изпращане на формуляр/плащане на такса. Какво да правя сега?

• Трябва да изпратя молба/заявление към администрацията, как да процедирам?

• Не съм взел изпит на редовна сесия, какво се случва сега?

• Какви са видовете академични занятия в бакалавърските програми в Историческия факултет?

• Каква е структурата на ИФ?

• Какво е ФСС?

• Как се осъществява достъпът до библиотеките на ИФ и техните ресурси?

• Кога започва изпитната сесия?

• Как се пише студентска разработка – доклад, курсова работа, семинарно съобщение и др.?
  • Какви са профилите на специалностите в ИФ?

• Каква бъдеща професионална реализация предлагат специалностите в ИФ?

• Държавни изпити или дипломна работа?

Процедури