Нова обща история

гл. ас. д-р Албена Симова

Д-р Албена Симова /родена 1986 г./ е главен асистент към катедра „Нова и съвременна история“ в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 2014 г. e редактор на научно списание „История“. Научните ѝ интереси са насочени към периода на ранното ново време /16 – 17 век/ и по-конкретно към социалната и икономическа история на ранномодерните държави в Западна Европа, процесите на взаимодействие между Европа и Новия свят. Дисертационният ѝ труд публикуван в съавторство (Гаврилов, Б & Миланова, А. (2014). Между Марс и Меркурий: Англия и Холандия през Златния век (1579-1702). София: УИ „Св. Климент Охридски“) разглежда динамичните политически, религиозни и културни връзки между Англия и Холандската република във втората половина на 17 в.

Понеделник /10 – 12 ч./ в каб. 30

Нова европейска история; история на САЩ; икономическа история
  • Родена 11.11.1986 г. в гр. София
  • юли 2011 г. – магистър по история в ИФ на СУ „Св. Климент Охридски“
  • 2012-2015 редовна докторантура към катедра „ Нова и съвременна история “ в ИФ на СУ „Св. Кл. Охридски“. Тема на дисертацията: „ Англо-холандските отношения  през втората половина на ХVІІ в.  (1652-1702) “
  • От 2013 г. – асистент / главен асистент по Нова история в Катедрата по нова и съвременна история към Историческия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“, София.

Редактор на сп. История и сп. Стратегии на образователната и научната политика

„От Черната смърт до Холерата. Борбата срещу епидемиите в историческа перспектива, XIV-XIX в.“ /2020 – 2022 г./

Гаврилов, Б. & Миланова, А. (2014). Между Марс и Меркурий: Англия и Холандия през Златния век (1579-1702). София: УИ „Св. Климент Охридски“

Миланова, А. 2015. Славната революция 1688: холандска инвазия или първата модерна революция? В: Докторантски изследвания в социалните и хуманитарни науки, т.2, 45-60.

Симова, А. 2018. Барутният заговор 1605 г. – вяра и предателство. В: Кюстендилски четения /2016 г./ Коварство и предателство в историята, 153-158.

Юни 2021 Империи и постимперии: Разпадане, глобални трансформации и конфликти, доклад Англо-американското сближение в контекст на войната между САЩ и Испания и Филипинския бунт /1898 – 1902 г. /

Декември 2020 “Войната за историята” – 75 години от края на Втората световна война, доклад Музеят на Варшавското въстание (Полша) – ВСВ в полската историческа памет

Февруари 2019 Докторантска конференция “Млади изследователи”; доклад Треската за лалета – заблуди и митове около холандската финансова лудост през 30-те години на XVII век.

Юни 2019 Кюстендилски четения; доклад Амстердам в контекста на въпроса за религиозната толерантност през ХVІІ в.

2013-2015 секретар на катедра „Нова и съвременна история”