Центърът за регионални изследвания и анализи и Историческият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организираха международния научен семинар „The Early Modern Period in the Balkans and Central Europe – Sources, Methods and Concepts“, който се проведе в Конферентната зала на Софийския университет между 22 и 25 юни 2022 г.
Събитието събра млади и утвърдени учени от водещи университети в Австрия, България, Унгария и Чехия, които дискутираха различни аспекти на Ранното ново време на Балканите и в Централна Европа. Докладите бяха обособени в седем панела, обхващащи теми като всекидневието в османските земи и Централна Европа, връзката между архитектурата и властта, данъчното облагане, аристокрацията и дипломацията в Хабсбургската монархия.
В рамките на семинара участниците направиха пешеходна обиколка на центъра на София и дискутираха на място проблемите с културното наследство от османския период. Освен това посетиха и Боянската църква, където заедно с гл. ас. д-р Георги Сенгалевич (НАИМ – БАН) обсъдиха последните открития в архитектурния паметник.
Семинарът „The Early Modern Period in the Balkans and Central Europe – sources, methods and concepts “ е част от инициативата „Централноевропейски семинари – „Мостове в Ранната нова история“ (CEW): Международни семинари за млади историци от Австрия, България, Словакия, Словения, Чехия, Унгария и Украйна, посветени на Ранното ново време“ , чиито цели са създаването на мрежа от контакти и подобряване на комуникацията между младите и утвърдените изследователи на Ранното ново време.
Събитието се финансира от Фонд „Научни изследвания“ към СУ „Св. Климент Охридски“, договор № 80-10-58/ 10.05.2022.