По традиция празничният ден започна в Богословския факултет на Алма матер, където бе отслужена Светата Божествена Литургия, възглавява от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, духовен наставник на Богословския факултет, последвана от литийно шествие до паметника на Св. Климент Охридски. Ректорът и Академичният съвет на Софийския университет поднесоха венец на паметника на св. Климент Охридски. На тържеството в Аулата присъстваха членовете на Академичния съвет, преподаватели, студенти и гости.
Ректорът на Алма матер проф. дфн Анастас Герджиков поздрави присъстващите с празника и посочи, че с делото си светите братя Кирил и Методий и техните ученици, сред които е и патронът на Софийския университет Св. Климент Охридски, са допринесли най-вече за приобщаването на славяните към цивилизования свят, като в този контекст „цивилизован“ не означава просто грамотност, книжовност и култура, а преди всичко приобщаване към една общност, споделяща определени културни и морални ценности: „Самата задача за създаване на азбуката е поставена на Константин-Кирил Философ като средство за една такава цивилизационна мисия сред славяните“.
По време на тържественото честване на патронния празник на Софийския университет заместник-ректорът на Университета проф. Елиза Стефанова съобщи имената на новоизбраните професори за периода от 25 ноември 2021 г. до 25 ноември 2022 г., сред които бяха деканът на Историческия факултет, проф. д-р Мира Маркова, и проф. д-р Георги Николов.
Те получиха удостоверенията си от проф. дфн. Анастас Герджиков.
Голямата награда за научна и изследователска дейност Софийски университет „Св. Климент Охридски“ за 2022 г. получиха проф. дин Диляна Ботева с последовател гл. ас. д-р Лили Грозданова от Историческия факултет и проф. дхн инж. Иво Грабчев от Медицинския факултет.
Проф. дин Диляна Ботева започва научното си и академично развитие в Историческия факултет на Софийския университет. В своята преподавателска дейност се отличава с интензивна и отдадена работа със студенти, които успява успешно да мотивира и увлече по пътя на изследванията на тракийската история и култура.
През годините е носител на различни престижни награди, а през 2021 г. Фондация „Александър фон Хумболт“ й присъди една от шестте награди за иновативна мрежа под нейно ръководство. В своята академична кариера проф. Ботева реализира внушителна по обем научна продукция – автор е на над 190 научни публикации (включително 3 монографии) у нас и в чужбина. Забелязани са над 1070 цитирания на нейни изследвания, от които 127 само през 2021 г.
Проф. Ботева е един от лидерите в процесите по извеждането на българската нумизматика отново на международната научна сцена, с първи постижения като успешното налагане на български международен нумизматичен форум.
Гл. ас. д-р Лили Грозданова има докторат по Антична история към Историческия факултет на Софийския университет (с подкрепата на Центъра за върхови постижения „Диалог Европа“). Научните й интереси са към интердисциплинарния подход в историческите изследвания и приложението на дигиталните технологии в хуманитаристиката; римска провинциална система. Има пост-докторантура в Хумболтовия университет в Берлин. Специализирала е във Виена, Берлин и Атина.
Носител е на наградата Най-добър млад учен на Софийския университет за 2019 г. Член е на организационните комитети на шест международни научни форума. Автор и координатор на сътрудничество в сферата на образованието между Историческия факултет на Алма матер и IBM Bulgaria. Участвала е в общо 25 международни научни форуми и в 12 научи проекта.