С настъпването на празниците все по-често говорим за традиции. Разказваме за нашите, търсим паралели и опознаваме другите вярвания и обичаи.
За децата, настанени в РПЦ Овча купел сурвакниците, баниците с късмети и новогодишните картички са нещо непознато. Но студенти и преподаватели от
Специалност “Етнология и културна антропология”, СУ “Св. Климент Охридски” успяха да ги потопят в атмосферата на нашите традиции и обичаи.
Децата опитаха постни зелеви сърми и домашно приготвени баници, погачи и десерти, приготвени от нашите домакини. След това вече имаха сили да чуят за бъдник, за сурвакници, за кукери и други интересни моменти от нашите зимни празнични ритуали.
Преди да се заловят да майсторят сами нещо, свързано с разказаното, те имаха възможност да посетят аулата на университета, за да видят къде студентите получават своите дипломи по време на специалната церемония.
Децата успяха да разгледат и музея на университета, в който има изложени кости на мамут и други интересни артефакти.
След тази вдъхновяваща обиколка, те бяха поканени да направят свои сурвачки и коледни картички. Момчетата и момичетата успяха да се научат да огъват и връзват дряновите пръчки, да увиват с вълна и украсяват с кравайчета и вълнени конци. Детската фантазия и сръчност намериха изява и в направата на красиви картички от хартия и други естествени материали. Боите, с които можеха да оцветяват картички и чинии допълниха вълшебните творчески моменти.
Като допълнение на тази специална работилница се появиха и танцьорки на български народни хора. За всички беше интересно да ги наблюдават. И след това момичетата от изтока показаха техни традиционни танци.
С много трепет всеки изтегли късмет за следващата година. И така неусетно българските думи късмет, любов, здраве, пари, щастие започнаха да се повтарят и запомнят.