В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе открита традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания, която ще се проведе от 15 до 18 юли 2024 г. в Ректората на Алма матер.
В продължение на три дни едновременно ще текат над двадесет научни сесии с различна тематика, в които ще участват над 400 учени от Европа и останалите континенти и около седемдесет студенти, за които се организира специално събитие в сградата на Богословския факултет. Предвидени са и три пленарни доклада на изтъкнати изследователи от Великобритания, Италия и България, както и три извънредни сесии, организирани допълнително от Софийския университет като домакин на събитието.
Проф. Катарина Писхни, изпълнителен директор на Европейската асоциация по библейски изследвания, благодари на двамата ректори на Софийския университет – настоящия проф. Георги Вълчев и предишния проф. Анастас Герджиков за гостоприемството и подкрепата за Годишната конференция по библейски изследвания. Тя изказа специална благодарност и на всички членове на местния организационен екип, който се състои от представители на историята, славистиката, теологията и други области на хуманитаристиката.
Президентът на Европейската асоциация за библейски изследвания проф. Джордж Брук благодари на домакините за техните усилия и отличната организация на събитието. Той обяви носителя на EABS Research Grant 2024 – Camilla Recalcati, UCLouvain за изследването “Jewish Identities in Egypt: The LXX-Pentateuch, the Corpus Papyrorum Iudaicarum, and the Importance of Egyptian Influences”. С EABS Student Prize 2024 бяха наградени Tommaso Bacci, University of Chicago, за изследването „Celestial Bodies, Foreign Gods, or Delegates? A Reassessment of the Role of the Luminaries in Gen 1:14-19”, и Elizabeth Clayton, Oxford University, за изследването „First Fruits: Practices of Redemptive Hospitality in thwe Didache.
Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев поздрави присъстващите в Аулата и посочи, че е щастлив да ги посрещне с добре дошли в Алма матер и в София на тази конференция, събрала повече от 440 участници от 40 държави от цял свят. Проф. Вълчев изтъкна, че по време на престоя си гостите ще могат да опознаят част от културното наследство на България, да участват в интересни научни дебати, да създадат нови професионални контакти и изрази надежда, че ще запазят добър спомен за престоя си у нас.
Проф. Вълчев благодари на организаторите на конференцията и подчерта, че без техните усилия събитието не би било възможно. В заключение ректорът на Софийския университет пожела успех на конференцията и ползотворни научни дискусии.
Проф. Анна-Мария Тотоманова – председател на Организационния комитет, посочи, че заедно с колегите й през последните пет години са положили много усилия, за да може това престижно събитие да се проведе именно в София и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тя изтъкна, че програмата на научния форум е много интензивна, интересна и предлага разнообразни доклади и дискусии по различни теми, свързани с библейските изследвания. По думите на проф. Тотоманова през 2024 г. като домакин Софийският университет е имал възможност да направи три специални сесии, които не са били включени в изследователските групи – за Библията в средновековните славянски литератури; за Антиохийската богословска школа и за материалните обекти по време на литургията като средство за възприемане на ритуала от обикновените вярващи.
В изказването си проф. Тотоманова подчерта, че в рамките на конференцията ще бъдат организирани и паралелни събития, сред които три изложби: интерактивна изложба „Искони бѣ слово“ във фоайето на Ректората на Софийския университет, изложба „Под закрилата на святото“ в Националната библиотека „Св. Кирил и Методий“, придружена от представянето на новата книга на проф. Христо Трендафилов „Парапетът. Топики и съответствия“, както и изложба „Библията и нейните изследователи“ в Университетската библиотека.
Проф. Анастас Герджиков представи накратко историята на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а поздравления към присъстващите поднесоха още деканът на Историческия факултет проф. Мира Маркова, заместник-деканът на Факултета по славянски филологии доц. Екатерина Търпоманова, директорът на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ проф. Вася Велинова.
Присъстващите в Аулата имаха възможност да чуят миниатюри на класически композитори като Бах, Сен-Санс, Менделсон и др. в изпълнение на Надя Колева – сопрано, Палмира Грибнева-Томанова – виолончело, и Цветан Василев – пиано.
Едни от най-реномираните издателства за научна литература като Брил, Абнер и издателството на Софийския университет ще разположат свои щандове в Ректората по време на конференцията. За желаещите са организирани специални посещения на културноисторически забележителности в София и страната по време на и след края на конференцията.
За организирането на конференцията Софийският университет е подпомогнат от Националната библиотека “Св. Кирил и Методий“, Регионалния исторически музей – София, Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“, Националната научна програма „Утвърждаване и развитие на българистиката в чужбина“, Музея за християнско изкуство към Националната художествена галерия, фирма АГИТПРОП ООД, Университетското издателство „Св. Климент Охридски“.
Повече за конференцията и Асоциацията може да научите от следния линк https://www.eabs.net/EABS/EABS/Conferences/Sofia-2024/Schedule-at-a-Glance.aspx?hkey=f4c839c6-1d99-436c-9ec3-64643674e52b