Код на дисциплината: ИС59
ICTS: 3
З
Международни отношения в Източна Азия (XX-XXI в.)
Семестър | Седмична заетост |
---|---|
IX | 45 ч. |
Общо | Лекции | Семинарни упражнения | Практически упражнения |
---|---|---|---|
90 | 45 |
-
Анотация
Специализираният курс има за цел да запознае студентите с развитието на отношенията между страните от Източна Азия през XX в. и XXI в. Курсът започва с встъпителни лекции, въвеждащи студентите в системата на международните отношения в края на XIX в. и промяната в баланса на силите в региона от синоцентризъм към формиране на Pax Nipponica. В своята същност хронологичните рамки на предмета обхващат периода между двете световни войни, тоест възходът и падението на Японската империя, както и периода на Студената война, когато всички страни от Източна Азия преживяват съществени вътрешно и външнополитически трансформации и се формира сравнително стабилна регионална система от взаимовръзки, разклатена единствено от съветско-китайския сблъсък. Лекционният курс завършва с епохата на разпадане на биполярната система и създаване на изцяло нова многополярна система в международните отношения, в която се появяват нови участници и тенденции, но са наследени и стари проблеми и в която отново се завръща синоцентризма. Предметът има за цел от една страна да запознае студентите с развитието на двустранните и многостранни регионални отношения и основните промени, които настъпват в баланса на силите в региона. От друга страна курсът се стреми да предложи информация относно външнополитическите цели, дипломатическите стратегии и механизмите за формиране на външна политика на източноазиатските държави, както и за основните външно и вътрешнополитически, икономически фактори, които им влияят. Лекциите ще запознаят студентите с процесите по установяване и принципите на поддържане на двустранни отношения и регионално сътрудничество, с взаимните интереси и двустранни проблеми на фона на развитието на глобалните международни отношения и икономически условия.
-
Конспект
- Синоцентризъм: хегемонията на Китай в международните отношения до средата на 19 в. Кантонска и трибутарна системи в международните отношения в Източна Азия и ролята на Япония и Корея в тези системи. Регионална самоизолация на страните от Източна Азия.
- Международни отношения в Източна Азия в епохата на империализъм и „отварянето” на източноазиатските страни. Влиянието на Опиумните войни и „неравноправните” договори и отговорът на Китай, Япония и Корея към Запада.
- От синоцентризъм към ниппоноцентризъм: промяна в регионалното лидерство в международните отношения в Източна Азия от Китай към Япония. Първа Японо-китайска война. Японското сътрудничество със Запада и сблъсък на интереси с Русия. Руско-японска война и Япония като част от Великите сили.
- Япония и Китай като „победителки” в Първата свтовна война и част от Версайско-вашингтонската система. Повишаване на китайския национализъм и японският отговор. Сътрудничество със Запада и ролята на Русия през 20-те години.
- Нарастване на напрежението в Източна Азия през 30-те години. Разрушаване на Версайско-вашингтонската система и активната роля на Япония. Разширяване на японското влияние в Източна Азия и реакцията на Запада и Русия. Япония от съюз със Запада към сътрудничество с Германия и Италия и напрежение в японо-съветските отношения.
- Втората световна война в Източна Азия: възход и падение на Японската империя в азиатско-тихоокеанското пространство. Южната стратегия надделява над Северната: Япония в съюз с Германия и Италия, във война с Запада и в неутралитет със СССР. Китай като съюзник на Запада и СССР. Визиите на „тримата големи” за Източна Азия след войната.
- Страните от Източна Азия в края и непосредствено след Втората световна война – Япония във война със Запада и СССР. Японската „безусловна” капитулация и решаване съдбата на Японската империя. Трансформации в Китай и Корея: гражданска война в Китай, разделянето на Корейския полуостров и ролята на САЩ и СССР.
- Установяване на нов ред в международните отношения и началото на Студената война в Източна Азия: позициониране на страните от Източна Азия в новия биполярен свят. Трансформацията на Япония от враг в първостепенен съюзник на САЩ. Оформяне на система от съюзни договори на САЩ. Трансформацията на Китай от съюзник във враг на САЩ и съюзник на СССР. Неуспешен опит за обединение: Корейската война и окончателното установяване на биполярната система на международните отношения в Източна Азия.
- Разведряването на международните отношения през 50-те години и влиянието му в Източна Азия: нормализиране на отношенията между Япония и СССР, „народна” дипломация и „приятелска” търговия между Япония и КНР, „липса на отношения” между Япония и НДРК. Застой в политическите и напредък в икономическите отношения.
- Съюзници или противници: трудното нормализиране на отношенията между Япония и Република Корея през 60-те години.
- Съветско-китайският конфликт и влиянието му върху международните отношения в Източна Азия: реакциите на Япония, Република Корея и НДРК.
- Източна Азия по време на второто разведряване в международните отношения през 70-те години: триъгълната дипломация на САЩ в региона и влиянието й върху развитието на международните отношения. Процесът по нормализиране на отношенията между Япония и КНР и влиянието му върху японо-тайванските отношения, „усмихната” дипломация между Япония и СССР (нови преговори за мирен договор и префектната взаимодопълняемост в съветския Далечен Изток и Сибир), влияние на разведряването върху разрешаване на корейския проблем: контакти между двете Кореи и отношенията им със Япония, КНР и СССР.
- Втора Студена война или разведряване в Източна Азия през 80-те години: влошаване на японо-съветските отношения, нормализиране на съветско-китайските отношения, апогей в японо-китайското сътрудничество, надежди за разрешване на корейския проблем.
- Международни отношения в Източна Азия в края на Студената война: новата външноплитическа доктрина на Горбачов и значението й за Източна Азия. Посещенията на Горбачов Пекин и Токио. „Кръстосано” нормализиране на отношенията: нормализация между Република Корея и СССР – КНР, провал на преговорите за нормализация между НДРК и САЩ-Япония.
- Международни отношения в Източна Азия след Студената война: ново начало със стари проблеми. Промяна в баланса на силите в региона: руско-китайското сътрудничество и завръщане на Китай като регионален лидер в Източна Азия. Неразрешените проблеми от миналото: корейски проблем, териториални спорове, „историческите проблеми”. Поява на нови проблеми: „заплахата Северна Корея”, „китайската заплаха”, политическа, икономическа и енергийна конкуренция, завръщане на „японския милитаризъм”, новата роля на САЩ в региона. Поява на нови регионални лидери (АСЕАН и Индия) и трудно начало на източноазиатски интеграционни процеси и регионализъм.
-
Препоръчителна литература
- Кандиларов, Е. България и Източна Азия. С., 2016.
- Кандиларов, Е. България и Япония. От Студената война към XXI век. С., 2009.
- Митева, Б. Някои аспекти на японската „източноазиатска” политика в рамките на Студената война. В: „С поглед към България и света”. Сборник в памет на проф. д-р Костадин Грозев, издателство: УИ „Св. Климент Охридски”, 2019, с. 132-148, ISBN:9789540747590.
- Митева, Б. Японската външна политика към КНР през 80-те години: студени политически-горещи икономически отношения (сейрей кейнетсу 政令経熱)? В: Европейски интеграционни проекти през 80-те години на ХХ век, 2016, с. 382-396, ISBN:978-954-07-4118-5.
- Митева, Б. Японо-съветското икономическо сътрудничество в съветския Далечен Изток и Сибир през 70-те години на XX век. В: Традиции и новаторство. Традиционни и нови подходи в изследванията в социалните и хуманитарните науки, 2015, с. 403-421, ISBN:978-619-152-598-0.
- Митева, Б. Политиката на Япония по въпроса за „Северните територии“ (края на XX в. – началото на XXI в.), История, брой:5, 2014, с. 463-484, ISSN (print):0861-3710, ISSN (online):0861-3710.
- Митева, Б. Отношенията на Япония с Република Корея и НДРК през 70-те години на XX век. В: Европейски интеграционни проекти през 70-те години на ХХ век, 2014, с. 212-241, ISBN:978-954-07-3876-5.
- Митева, Б. Политиката на Япония към Република Корея и нормализирането на отношенията им през 1965 г., История, брой 1, 2013, с. 29-44, ISSN (print):0861-3710, ISSN (online):0861-3710.
- Митева, Б. Поврат в политиката на Япония към КНР през 70-те години на XX в. В: Страните от Източна Азия и светът – взаимоотношения и взаимодействия, 2013, с. 521-532, ISBN:978-619-7084-02-3.
- Митева, Б. Икономическата дипломация на Япония към СССР през 60-те и 70-те години на XX в. В: Япония – времена, духовност и перспективи, 2012, с. 289-301, ISBN:978-954-8697-51-4.
- Стефанов, Н., А. Колева. Китай. Социално-икономическо развитие от древността до наши дни. С., 2014.
- Стефанов, Н., Е. Кандиларов. Япония – икономика, технологии, иновации и управление. С., 2012.
- Brooks, Barbara. Japan’s Imperial Diplomacy. Consuls, treaty ports and war in China, 1895-1938. Hawaii, 2000.
- Caisova, Lenka. North Korea’s Changing Foreign Policy. London and New York, 2019.
- Drifte, R. Japan’s foreign policy. NY, 1990.
- Drifte, R. Japan‘s security relations with China since 1989. From balancing to bandwagoing? Routledge. London and New York, 2003.
- Emmers, Ralf. Geopolitics and maritime territorial disputes in East Asia. London and New York, 2010.
- Ferguson, J. Japanese- Russian relations, 1907-2007. London and New York, 2008.
- Hagstrom, L., M. Soderberg. North Korea policy. Japan and the Great Powers. New York, 2006.
- Hara, Japanese-Soviet/Russiаn relations since 1945: Difficult peace. London, 1998.
- Hara, Kimie. Cold war frontiers in Asia-Pacific. Divided territories in the San Francisco system. London and New York, 2007.
- Hwan, Wonjae. South Korea’s Changing Foreign Policy. The Impact of Democratization and Globalization. New York, 2017.
- Inoguchi, T. Japan’s Asian policy. Revival and response. New York, 2002.
- Kimura, H. Japan-Russian relations under Brezhnev and Andropov. N.Y. Vol. 1, 2000.
- Kimura, H. Japanese-Russian relations under Gorbachev and Yeltsin. New York, 2000.
- Mangi, L. Japan’s Northeast Asia Policy in the Post–Cold War Era. Area Study Centre, Fareast and Southeast Asia (FESEA), University of Sindh, Jamshoro, Sindh–Pakistan, 2005.
- Mendl, W. Japan’s Asia policy: Regional security and global interests. London, 1995.
- Miteva, B. Japan’s diplomatic aims and strategies to PRC during the Cold war era, Still Facing East. International Scholars on Japanese Culture, 2015, стр.:81-91, ISBN:978-83-62378-53-1.
- Nish, Ian. Japanese foreign policy in the interwar period. London, 2002.
- Norms, Interests, and Power in Japanese Foreign Policy. Ed. by Sato, Yoichiro., Keiko Hirata. New York, 2008.
- Schoenbaum, T. Peace in Northeast Asia. Resolving Japan’s territorial and maritime disputes with China, Korea and the Russian federation. Massachusetts, 2008.
- Soeya, Y. Japan’s postwar economic diplomacy with China: three decades of non-governmental experiences. Michigan, 1998.
- Sutter, Robert. Chinese Foreign Relations: Power and Policy Since the Cold War. New York, 2012.