Археологическият резерват „Тракийски и античен град Кабиле“ се намира в област Ямбол, на около 7 км северно от град Ямбол и на 3 км северно от съвременното село Кабиле. Най-ранните следи от живот на мястото датират от каменно-медната епоха (V хил. пр. Хр.), но същинското развитие на селището започва в началото на I хил. пр. Хр. През 341 г. Кабиле е завладяно от македонския цар Филип II, който настанява там военен гарнизон и колонисти. Именно с дейността на Филип е свързано възникването на градски център в Кабиле. По това време са изградени крепостните стени, прокарана е уличната мрежа, оформена е агората (градският площад). От тогава датират и култовете към Аполон, Артемида, Херакъл и други божества.
Кабиле е превзет от римския военачалник Лукул през 72 г. пр. Хр., но става част от римската империя в средата на I в. сл. Хр., когато тракийското царство е превърнато в римска провинция. През II и III в. в Кабиле са настанени римски военни части. Нов разцвет на градския живот настъпва във времето на Късната античност, когато в края на III в. селището отново придобива градски статут и в него се разгръща значителна строителна дейност.
Повратен момент в историята на Кабиле са войните на източноримския император Валент (364-378 г.) с готите. Тогава селището е превзето и опожарено и след това не се възстановява в предишния си вид. През V и VI в. в североизточната четвърт на по-ранния град е изградено малко укрепено селище. През Средновековието Кабиле е неукрепено село, от което са проучени жилищни квартали и прилежащ им некропол.
Редовните археологически проучвания в Кабиле започват през 1972 г. С проучването на археологическия обект са ангажирани специалисти от Археологическия институт към БАН, Института по тракология към БАН, Софийския университет, Великотърновския университет и Окръжния музей в Ямбол. Към момента обектът е проучван от два екипа – от страна на СУ „Св. Климент Охридски“ и на Регионален исторически музей – Ямбол.
Археологическият обект е напълно социализиран. На място има изграден музей с постоянна експозиция. Туристическите пътеки са добре поддържани. Има информационни табла за всички проучени обекти. Обектът разполага с безплатен паркинг за автобуси и леки коли, детска площадка, санитарни възли. Билети се продават на място в музея. Има и щанд за сувенири.