На 19 май 2022 г. в Конферентната зала на Софийския университет започна научната конференция „Мрежи и механизми на влияние в регионалната политика, икономика и култура”, посветена на 150-годишнината от кончината на Христо Георгиев. Освен влиятелен и способен предприемач, той е и изявен общественик и щедър меценат, оставил ярка следа в стопанския и политическия живот на българите през третата четвърт на ХІХ в.
Събитието се организира от Историческия факултет на Алма матер и Центъра за регионални изследвания и анализи. Инициативата е част от научната програма на проекта „Мрежи и механизми на влияние в регионалната икономика. Балканска и европейска контекстуализация на архивното наследство на братя Евлоги и Христо Георгиеви“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“, договор № КН-06 ОПР 05/02 от 17.12.2018 г.
Събитието бе открито от заместник-ректора на Софийския университет доц. д-р Георги Вълчев, който поздрави организаторите и присъстващите от името на ректорското ръководство. Той изказа огромна благодарност към колегите от Историческия факултет, защото това е поредна стъпка към новия, задълбочен прочит на онези бурни, драматични и изпълнени с градивен смисъл години, които бележат нашето Възраждане. По думите на доц. Вълчев такъв тип проекти, през едно задълбочено прочитане на документалното наследство на братята Евлоги и Христо Георгиеви, показват онези механизми, които стопанският елит на страната използва, за да се превърне в сериозен политически фактор, да може да бъде припознат като представител на един народ, тръгнал по пътя на своето модерно развитие, но срещащ все още огромни препятствия.
Доц. Вълчев подчерта, че благодарение на такъв тип личности България успява да създаде един макар и крехък, но изпълнен с оптимизъм, вяра и енергия, нов интелектуален елит, който проникновено започва да чертае посоките на бъдещото развитие на страната и предопределя бързото й отделяне от орбитата на Ориента. Заместник-ректорът изрази радостта си, че в проекта, наред с утвърдените специалисти, има и много млади хора, което е много добър знак, че Софийският университет ще се развива в бъдеще и ще става все по-голяма интегрална част от голямата световна научна общност. Той пожела такъв тип търсения и проекти да продължават, защото отварят врати именно пред младите колеги. Доц. Вълчев благодари на всички участници в проекта, на организаторите на конференцията и пожела успех на научната проява.
Проф. Надя Манолова, заместник-декан на Историческия факултет, отбеляза, че делото на братята Евлоги и Христо Георгиеви е много значимо, но за съжаление в продължение на дълъг период от време не е било широко изследвано. Тя изтъкна, че книгата на проф. Христо Глушков от 80-те години на XX век е дала ход на изучаването на делото им и започва натрупване на знания и популяризиране на двамата братя. Проф. Манолова изтъкна, че темата и подходът, който е избран, дават възможности да се огледа цялата стопанска мрежа, през която функционира нашият стопански и политически елит – със своята позиция, действия в стопански и политически план – интересен опит и пример, който заслужава да бъде популяризиран в европейски мащаб. Тя изрази надеждата си да се продължи тази хубава традиция, пожела успех на всички участници, благодари за организацията и пожела интересни и ползотворни дискусии.
Модератор на събитието бе проф. Иван Първев от Историческия факултет, който отбеляза, че се предвижда докладите от конференцията да бъдат публикувани в реномирано научно издание в Германия. По думите му така тази тема, която в не малка степен е свързана с българската история, ще стане достояние на по-широка академична общност.
Конференцията е организирана в шест тематични панела, а в своите доклади участниците ще дискутират важността на социалните и неформалните мрежи от познанства, контакти и стопански връзки за осъществяването на успешните политически и икономически инициативи на Балканите през ХVІІІ и ХІХ в.