Изданието е резултат от работата по проекта „София-Скопие: културна динамика на градските пространства” , осъществен от екип на Академичното етноложко сдружение – СУ и с подкрепата на Столична община, финансиран по Програма „Култура”. Сборникът е своеобразно продължение на предходните „София-Скопие: културни модели и миграции” (2019) и „София-Скопие: всекидневие и празничност по време на пандемия” (2021).
Градовете са сложни селищни структури, които имат дълга история. Различията в представите и оценките за тях са не по-малко динамични, отколкото същинските социални и културни процеси. Непрестанните промени, които са типични за живота и битуването на човека, обуславят културната динамика на градските пространства. Именно тази идея е залегнала в темата на сборника, представена чрез петнайсет научни статии с примери от България и Северна Македония.
Заповядайте на 15.02 (четвъртък) от 18 ч. в 40-та аудитория на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” за представянето на сборника. Очаквайте линк за онлайн връзка.
Съпътстващо събитие ще бъде откриването на фотоизложбата „София-Скопие: културна динамика на градските пространства“, която вече беше представена по време на конференцията през ноември 2023 г. Тя отразява развитието на двата столични града през последното столетие. Подбраните исторически изображения са от сбирката „Портрети и снимки“ на Българския исторически архив при Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Създателите им са някои от известните български фотографски фамилии, сред които и Карастоянови. Съвременните снимки са селектирани от частната колекция на Биляна Карастоянова.