In Memoriam

Съвременна обща история

проф. д-р Костадин Грозев

(1961-2017)
Роден е на 24 април 1961 г. в Пловдив. През 1985 г. завършва специалност „История“ и втора специалност „Английска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1989 до 1990 е инспектор в Деканата на Историческия факултет на Софийския университет. През 1990 г. защитава докторска дисертация на тема „Демократическата партия и движението за реформи в политическата система на САЩ (1969 – 1972)“.[2] От 1990 г. е старши асистент в Катедрата по нова и съвременна история в Историческия факултет, а от 1993 г. – главен асистент. През 2007 се хабилитира за доцент с изследването „Белият дом и Студената война. Избори и дипломация 1948 – 1964 г.“. От 2017 г. е професор.

Проф. Костадин Грозев е роден на 24 април 1961 г. в Пловдив. Завършил е специалност “История“ и втора специалност „Английска филология” в Софийския университет “Св. Климент Охридски” (1985). В периода 1989 – 1990 г. е инспектор в Деканата на Историческия факултет на Софийския университет. През 1990 г. става кандидат на историческите науки с “Демократическата партия и движението за реформи в политическата система на САЩ (1969 – 1972)”.

От 1990 г. е старши асистент в Катедрата по нова и съвременна история в Историческия факултет, а от 1993 г. – главен асистент. През 2007 г. се хабилитира за доцент с изследването си „Белият дом и Студената война. Избори и дипломация 1948 – 1964 г.“, а от 2017 г. е професор.

От 2010 г. проф. Грозев е научен директор на Университетския комплекс по хуманитаристика „Алма матер“ към Софийския университет. В своята дейност като научен директор, проф. Грозев създаде партньорства с голям брой български и международни институции, с което допринесе не само за развитието на научната програма на Комплекса по хуманитаристика, но и за обогатяването на изследователския профил на Софийския университет.

В този период той подпомогна създаването и развитието на дълготрайни партньорства с Комисията по досиетата, Държавна агенция “Архиви”, Университета в Баку, Асоциацията по американистика, Комисията за образователен обмен “Фулбрайт” и много други инициативи. Едно от последните му начинания е създаването на Софийски форум за научна дипломация в партньорство със Столична община и други организации.

Книга
    1 Румяна Михнева, Костадин Грозев Войни. Революции. Памет. Том III на “Фабрика за история”(съставителство, редакция), Камея Груп, София, в сътрудничество с чуждестранни учени 2017
    2 Румяна Михнева, Костадин Грозев, Гана Рупчева“Малката Русия” на жълтите павета, Камея Груп ЕООД, София 2016
    3 Jordan Baev, Kostadin GrozevACTA 2014 World War One 1914-1918 : 40th International Congress of Military History, Varna, Bulgaria, 31 August – 5 September (edited by), Sofia University Press, Sofia, в сътрудничество с чуждестранни учени 2016