З
Институционалният анализ в архивните изследователски програми
Преподавател
Форма на изпит
-
Анотация
Лекционният курс принадлежи към областта на контекстуалното познание. Разглежда ролята на институционалния анализ в изследователската работа на архивистите, работещи в областта на историята и културата. Предлага методология за решаването на въпроси, свързани с образуването, структурата и историята на архивните източници, какво да търсим в тях и как да ги допълваме.
Специфичен акцент е изследването на поведенческите модели в институциите, отразени в техните правила за дейност и документиране; взаимоотношението между различните типове институционално устройство и архивната концепция и практика; мястото на писмената комуникация и архивите в публичността.
Разглеждат се характерни примери за придобиването и организирането на архивите на държавни институции от периода 1879-1947 г.; приложението на структурно-функционалния анализ при издирването на историческа информация.
-
Препоръчителна литература
Кочанкова, А. Български институции. Устройствена практика и документално наследство (1878-1912). София, 2006.
Кочанкова, А. Институции и документално наследство: изследвания и анализи. София, 2018.
Кочанкова, А. Институции, архиви, документални източници. София, 2019.
Кочанкова, А. Политическите документи: между културната политика на българската държава и грижата за обществения ред. Историческо бъдеще, 2001, №1; Доктрината за държавността /1944-1947/. В: Държавността в историята. С., 2002; Архивната политика в демократичния преход (между радикални и оптимални решения).В: Границата в историята. С., 1999; Един документ за историята на Дипломатическия архив – Архивен преглед, 1994, кн. 3-4.
Нормативни и документални издания:
Български държавни институции. Енциклопедичен справочник. София, 1987.
Закон за Националния архивен фонд.
Методически кодекс, т. 1-4, ДА „Архиви“, 2003.
Научна периодика и официални издания:
Архивен преглед
Известия на държавните архиви
Държавен вестник
Официални издания на държавните институции