Уважаеми колеги,
В понеделник, 14 април 2025 г., от 17,00 часа, в аудитория 41А – сградата на Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Зои Цирцони от Френския национален център за научни изследвания (CNRS, ArScAn), Нантер/Париж ще представи лекция на английски език на тема „Нови проучвания на селищната могила от неолита и бронзовата епоха Дикили Таш, Източна Македония, Гърция“ (Recent investigations at the Neolithic and Bronze Age settlement of Dikili Tash, Eastern Macedonia, Greece).
Дикили Таш е сред праисторическите обекти в Северна Гърция с дълга история на проучванията: става известен на науката преди повече от 100 години, а през 2025 г. се навършват 64 години от началото на систематичните разкопки, провеждани под егидата на Атинското Археологическо дружество (Archaeological Society of Athens) и на Френската школа в Атина (École française d’Athènes). Това е и обектът с най-дългата установена (засега) последователност на обитаване през праисторията, от средата на седмо до края на второ хилядолетие пр. Хр (ранен неолит до късна бронзова епоха), допълнена с останки от исторически периоди, свързани с разположения в близост античен град Филипи. Лекцията ще представи обобщение на резултатите от текущата изследователска програма, започнала през 2019 г. Това ще бъде и възможност да се представи сътрудничеството с български колеги и български институции, като съществена част от настоящите и бъдещите изследвания.
Зои Цирцони е ръководител на научната група за Егейска пра- и протоистория (UMR 7041, Archéologies et Sciences de l’Antiquité, CNRS, Nanterre/Paris).
Тя е съ-ръководител на изследователския проект Дикили Таш от 2008 г., съвместно с Хайдо Кукули-Хризантаки, Димитра Маламиду и Паскал Дарк. Участвала е в проучвания и теренна работа и в други части на Гърция и в България, главно свързани с проблемите на хронологията и динамиката на селищния модел през късната праистория.
Последната ѝ монография (под печат в поредицата на Bibliothèque des Écoles françaises d’Athènes et de Rome (BEFAR) е посветена на хронологията на Балканите и Егея между седмо и четвърто хилядолетие пр. Хр.
Основни сфери на научните ѝ интереси са изследванията на керамичното производство: морфология, технология и функция, в Гърция и на Балканите, от неолита и бронзовата епоха; моделите на заселване и обитаване в същите региони: хронология, взаимодействие с околната среда, организация на обитаваното пространство, бит и стопанство; релативна и абсолютна хронология, моделиране на дати.