Проф. д-р Мира Маркова, декан на Историческия факултет и доц. д-р Милена Петкова-Роберг, зам. декан на Историческия факултет взеха участие в международна конференция по проекта Transform4Europe Alliance, организирана от Vytautas Magnus University, Каунас под надслов “Enhancing Professional Excellence: Synergy of Academic and Non-Academic Staff (PROF-SYNERGY)”, проведена в периода 9–11 April 2025, Каунас.
В центъра на конференцията бе синергията между академичния и неакадемичен персонал в университетите от Алианса Transform4Europe за постигане на по- високо качество и активно въвличане в образователния процес на всички заинтересовани страни. Фокус на изследователския интерес е проследяването и анализирането на промените в образователната система, които се пречупват през социални, исторически и културни трансформации, настъпили и в резултат на използването и влиянието на AI. Поставен бе акцент върху факторите, които оказват влияние върху промяна в част от елементите на образователното включване, като в хода на дискусиите се засегнаха и причините за запазването на други елементи, които се отличават със значителна автентичност и консервативност, но са от полза за хармоничното съществуване на академичния процес.
Проф. Маркова и доц. Петкова взеха активно участие в панела „Развитие на културата на качеството“, като те споделиха добри практики от НАОА, съпоставени с подобни в университетите на Алианса, както и от общото европейско академично пространство. Проф. Маркова и доц. Петкова запознаха аудиторията с примери за устойчивост и иновации на мерките за качество, прилагани в българската образователна система. Споделен бе опитът на Исторически факултет в провеждането на акредитационните процедури в ПН 2. 2. История и археология. Бяха потърсени паралели със ситуацията в университетите от Алианса Transform4Europe. Проф. Маркова и доц. Петкова, участваха в изработването на постер за оценяването на меки мерки при системите за качество в университетите, като за емпирична база бяха използвани българският, полският и литовският примери.
В хода на дискусиите се изтъкнаха добри практики от работата на административния персонал, утвърдени практики за връзки с бизнеса и връзки със системата на средното образование. Доц. Петкова сподели опита си като ръководител на кариерния център на Историческия факултет. Специално място в своето участие проф. Маркова отдели на проучване на възможностите за разработването на съвместни докторски програми в областта на Историята, археология и Етнологията. В тази връзка бе проведена среща с ръководството на Хуманитарния факултет на Витаутас Магнус Университет.