Софийският университет „Св. Климент Охридски“ ще бъде домакин на традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания, която ще се проведе от 15 до 18 юли 2024 г. в Ректората. По този повод в пресклуба на БТА се състоя пресконференция с участието на ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев и представители на Организационния комитет на събитието.
Проф. Георги Вълчев посочи, че събитието е от изключително научно значение с огромен мащаб и в него ще вземат участие над 300 водещи учени в тази сфера от 39 държави, от всички големи университети и центрове, където се извършват такъв тип проучвания. Той посочи, че за организирането на конференцията Софийският университет е подпомогнат от Националната библиотека “Св. Кирил и Методий“, Регионалния исторически музей – София, Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“, Националната научна програма „Утвърждаване и развитие на българистиката в чужбина“, Музея за християнско изкуство към Националната художествена галерия, фирма АГИТПРОП ООД, Университетското издателство „Св. Климент Охридски“.
Ректорът изтъкна, че конференцията е в интердисциплинарно поле и в нея ще участват и много колеги от филологическите факултети, от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, Историческия факултет, Богословския факултет на Алма матер и ще има специално участие и на студенти, млади колеги, които тепърва навлизат в тази сложна, но изключително важна проблематика.
Председателят на Организационния комитет проф. Анна-Мария Тотоманова представи останалите членове на екипа – проф. Александър Николов – председател на Асоциацията на византинистите в България, доц. Биляна Яврукова – зам.-директор на Университетската библиотека, проф. Вася Велинова – директор на ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“, проф. Мира Маркова – декан на Историческия факултет, и гл. ас. д-р Симеон Хинковски – помощник декан на Факултета по класически и нови филологии и директор на Музея на Софийския университет. Проф. Тотоманова подчерта, че Европейската асоциация за библейски изследвания организира своите ежегодни конференции на принципа на изследователски групи, всяка от която прави няколко сесии върху тематиката, която е избрала за свое изследователско поле и в момента има около 30 изследователски групи и техните сесии (от една до пет) протичат едновременно. В рамките на три дни едновременно ще текат едновременно по 20 до 25 сесии на различна тематика.
Проф. Мира Маркова подчерта, че това е най-голямото научно събитие в рамките на хуманитаристиката, на което е домакин Софийският университет. „За нас е чест, че факултетите – Исторически факултет; Факултетът по славянски филологии; Факултетът по класически и нови филологии; Богословският факултет и Центърът за славяно-византийски проучвания, обединиха усилията си, за да домакинстваме това изключително събитие“, отбеляза проф. Маркова и посочи, че очаква конференцията да има голям отзвук и ще бъде поставено в контекста на значението на Софийския университет като водещ в областта на висшето образование и науката в България. Тя благодари на проф. Тотоманова за усилията и посочи, че без нея всичко това не би било възможно да се случи. Проф. Маркова подчерта, че сред доброволците в конференцията са студенти и докторанти, които ще имат възможността да се докоснат до светилата на науката и това ще даде старт в рамките на тяхната научна кариера.
Проф. Александър Николов посочи, че програмата на това мащабно научно събитие обхваща огромно богатство на теми, които се простират през история, филология, езикови проучвания, семитология. По думите му това е изключително богата програма, която и хронологически започва от най-древните времена, в които са се зародили библейските текстове, и стига до съвременния свят, когато Библията оказва огромно влияние върху културните процеси, идеологиите и др. Той посочи, че българско участие ще има и в други секции, не само в славистичните, с теми, посветени на проблеми като библейски образи, които се възпроизвеждат в средновековни текстове и др. Проф. Николов подчерта, че конференцията ще представлява голям интерес за много широк кръг учени и други, изкушени в проучването на Библията.
Гл. ас. д-р Симеон Хинковски посочи, че Ректоратът е открит през 1934 г. с Четвъртия конгрес за византийски изследвания, през 2011 г. е бил двадесет и вторият конгрес за византийски изследвания, през 2023 г. се е състоял голям конгрес на Физическия факултет и всъщност всяка година се организират подобни големи събития. Той отбеляза, че в дните на научния форум в Централното фоайе на Ректората ще се организира и още една изложба във витрините, която ще представя Музея на Софийския университет.
Откриването на конференцията ще се състои на 15.07.2024 г. от 17.30 часа в Аулата на Софийския университет, а закриването е предвидено за 18 юли 2024 г. в 19.00 часа в Университетската ботаническа градина.